Opis przebiegu spotkania w Rzeszowie

   Prawie w tym samym czasie ja z Jurkiem (pociągiem z Krakowa) i Józek (autobusem z Brzozowa) przyjechaliśmy do Rzeszowa (godz. 11-ta), gdzie odebrała nas Krysia Guniewska, która zaprowadziła nas do przytulnej kawiarenki. Poczęstowała nas herbatą, kawą i pysznymi ciastkami. Spotkaliśmy się tam z operatorem II Zjazdu, p. Majowiczem oraz z dziennikarką “Nowin”, p. Łokas, z którymi omówiliśmy sprawę dokumentacji II Zjazdu (nagrywanie przemówień, wspomnień, profesjonalne filmowanie, itd. itp.).

   Pojechaliśmy do domu Krysi, przywitaliśmy się z Heleną Maciołek, Janem (mężem Krysi) i synami: Tomkiem i Jurkiem. Ciocia Helena, mimo sędziwego wieku (79 lat), bardzo ładnie wygląda i dobrze się czuje, cieszy się zjazdem Krygowskich. Po pysznym obiedzie omówiliśmy wiele spraw związanych z przygotowaniami do II Zjazdu. Zebranie trwało dość długo, przyjechał po nas Jan Mierzwa, który mieszka w Błażowej. Jest synem Władysławy, siostry Heleny, więc jest naszym kuzynem. Zabrał nas do Futomy, wysadzając po drodze w Błażowej Józka, który musiał już wracać do Brzozowa. Zajechaliśmy na folwark, na którym mieszkała nasza prababcia – Julia Krygowska, powitali nas kuzynka nieznana mi dotąd, Janina Dudek, wnuczka Heleny Pecka, i jej mąż. Oglądnęliśmy prawie 300-letni dom, w dobrym stanie, ciekawy w układzie. Będąc w tym domu czułam obecność Prababci. To było niesamowite wrażenie! Oglądnęliśmy stare zdjęcia przechowywane w starej szkatułce. Krystyna wzięła dużo zdjęć, żeby Piotr Guniewski (bratanek Krysi) je zeskanował dla nas wszystkich. Znaleźliśmy jedno zdjęcie grupowe z prababcią! Łudziłam się, że znajdziemy zdjęcie naszego pradziadka – niestety, nie było. Oglądaliśmy również stare dokumenty, które należały do Heleny. Janina obiecała nam, że skseruje je. Bardzo się cieszę i jestem bardzo wdzięczna Krysi, że mogłam poznać nową kuzynkę i że zobaczyłam Folwark po Julii. Zrobiliśmy trochę zdjęć. Rozmowa i oglądanie zdjęć zajęła nam dużo czasu, że zajechaliśmy na dworzec dopiero przed 20-tą, a mieliśmy wracać pociągiem o 18-tej. Okazało się, że następny pociąg jest dopiero o 23,49, więc wróciliśmy do Krysi. Zjedliśmy pyszną kolację, Ciocia Helena położyła mnie do łóżka, żebym mogła trochę odpocząć. Spałam półtorej godziny, a Jurek rozmawiał z Krysią i Janem. Wróciliśmy do domu dopiero o 2,30 nad ranem, ale jesteśmy bardzo zadowoleni.
 
 

USTALENIA W CZASIE SPOTKANIA W RZESZOWIE I DODATKOWE INFORMACJE

(w dniu 20.05.2001, w składzie: Krystyny Guniewskiej, Marii Krygowskiej-Doniec, Józefa Krygowskiego z Brzozowa i Jerzego Dońca).
Jan Krygowski nie był obecny ze względów rodzinnych.Jan Krygowski z Rzeszowa zgodził się być Prezesem II Zjazdu.

  1. Kto będzie skarbnikiem? W ostateczności mogę się zająć sprawami finansowymi Zjazdu, ale potrzebuję pomocy. Ostatnio mam bardzo dużo pracy instytutowej i tej związanej z przygotowaniami do Zjazdu – nie ustalono jeszcze, kto będzie pomagał w tym zakresie.
  2. Prawdopodobnie liczba uczestników Zjazdu nie przekroczy 150, a nawet będzie mniejsza – wiem, że Ci którzy mają zamiar dojeżdżać, nie zgłosili mi jeszcze swojego udziału, co utrudnia ustalenie ostatecznej liczby uczestników.
  3. Msze święte: uroczysta na rozpoczęcie II Zjazdu 16 sierpnia, o godz. 16-tej, oraz w ostatnim dniu zjazdu 19-go sierpnia, o godz. 9-tej – Jan Krygowski z Rzeszowa wstępnie rozmawiał przez telefon z proboszczem Iwonicza ks. Janem Rydzikiem (tel. 013-435-07-42), mają się spotkać przy okazji, aby omówić szczegóły. Przewidujemy około 300 zł za Mszę św.
  4. Profesjonalna obsługa medialna (filmowanie, nagrywanie przemówień, wspomnień) sprawa zamknięta dzięki Krysi Guniewskiej (obsługa bezpłatna).
  5. Lokal na rodzinne spotkania i wystawę:

  6. Oglądaliśmy wcześniej z Józkiem i Jurkiem salę w Glorietcie, powinna być dobra na wystawę i spotkania z obiadami i kolacjami, oraz występy. Jest bufet.  Józek z Brzozowa dowiedział się wcześniej, że wynajęcie tej sali jest jednak dość kosztowne (5 zł od osoby na 1 dzień bez konsumpcji) , poza tym sala będzie wolna tylko dwa dni: w czwartek i piątek, więc chyba zrezygnujemy z tej sali. Krystyna Guniewska zobowiązała się porozmawiać z burmistrzem Iwonicza i innymi ludźmi – może będą korzystniejsze propozycje. Bądźmy dobrej myśli, chociaż ta sprawa spędza mi sen z oczu.
  7. Piesza wycieczka szlakiem naftowym z Iwonicza przez Lubatówkę do Cergowej, zakończona zwiedzeniem Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce (w piątek po południu):

  8. a. Nie wszyscy będą mogli wziąć udział w pieszej wycieczce, ale będą chcieli zobaczyć ciekawe muzeum w Bóbrce. Te osoby mogą podjechać z Iwonicza autobusami do Cergowej, do której zejdą uczestnicy pieszej wycieczki, aby razem zebrać się do dość odległej Bóbrki.
    b. Trzeba skontaktować się z dyrekcją Muzeum Naftowego z prośbą o podanie ceny biletów i o udostępnienie nam muzeum 17 sierpnia o godzinie 17 – 18-ej – Józek Krygowski z Brzozowazajmie się tą sprawą.
    c. Spróbuję przygotować na zjazd album ze zdjęciami ze szlaku naftowego (byłam tam w zeszłym roku z Jasiem, Anią i Jurkiem – bez zwiedzania muzeum – spacerowaliśmy wtedy po okolicach Iwonicza: "Rezerwaty Bioróżnorodności" ze źródłem "Bełkotka" oraz polami naftowymi z urządzeniami sprzed 100 lat. Zwiedziliśmy kościół w Lubatowej, gdzie mieliśmy nadzieję obejrzeć ołtarz i ambonę wykonane przez Kazimierza Krygowskiego, ale proboszcz powiedział nam, że zostały przeniesione do kościółka w Zawadce Rymanowskiej albo do Rogów. Pogoda była wtedy piękna, niezbyt gorąco. Podziwialiśmy piękne okolice z masywem Cergowej. Ale kościółek w Zawadce był zamknięty).
  9. Trasa wycieczki w sobotę: Dukla, Zręcin i Odrzykoń – czy są jakieś inne propozycje?

  10. a. W Dukli zwiedzimy piękny klasztor Bernardynów, któremu jeden z ołtarzy ufundowała Balbina Zielińska, z d. Hubków, żona Piotra
    b. W Zręcinie – kościół, w którym proboszczem był ks. Julian Krygowski, cmentarz, na którym spoczywa ks. Julian, dom rodzinny z młynem, w którym ja się urodziłam.
    c. Dobrze byłoby, żeby porozmawiać z ks. proboszczem Zręcina, żeby zamówić na ten dzień Mszę św. w intencji ks. Juliana i wszystkich Krygowskich, poprosić go, żeby jeszcze raz opowiedział o księdzu proboszczu Krygowskim. – kto podejmie się tego zadania?
    c. Kto poprowadzi wycieczkę w sobotę?
    nie omawialiśmy tego punktu w czasie zebrania, ale jeszcze powrócimy do tego.
  11. Wieczór muzyczny w piątek:

  12. a. Marysia Bielawska “zaklepała” występ kapeli p. Czechowskiego (bezpłatny) – jesteśmy umówieni właśnie na piątek wieczorem i ewentualnie w sobotę, żeby towarzyszyła nam w czasie ogniska albo u Cioci Karolci w ogródku.
    b. Zgłosił się do mnie Jan Krigovsky z Słowacji (mieszka w Strbie w Wysokich Tatrach), chce przyjechać dopiero w sobotę po południu i wracać w niedzielę. Zaproponował, że wystąpi ze swoim rodzinnym zespołem (Krigovskych) w strojach ludowych i śpiewem. Bardzo chciałabym, żeby jednak przyjechał wcześniej, aby wystąpić w piątek wieczorem. Moglibyśmy oglądnąć występy dwóch zespołów. Może Prezesowi uda się przekonać Jana do wcześniejszego przyjazdu. W przeciwnym razie może wystąpić w niedzielę jak bedziemy zamykać II Zjazd.
  13. Sprawa wynajmu autobusów – wstępnie załatwiona przez Prezesa u przewoźnika p. Józefa Nycz, zam. w Iwoniczu, przy ul. Długiej 198, tel.013-435-01-72 (3 autobusy - 46+46+25 miejsc). Nie znamy jeszcze ceny wynajmu autobusów.

  14. Mamy podać mu harmonogram jazdy autobusów i wpłacić zaliczkę.
    a. w piątek, autobusy będą potrzebne po południu (1500-1600) z Iwonicza do Bórbrki poprzez Cergową i z powrotem (ok. godz. 1900).
    b. w sobotę autobusy będą potrzebne na cały dzień (od 9-tej do 22-ej, zależnie od pogody).
  15. Komputer z rzutnikiem, mała kserokopiarka:

  16. Witek Kroemeke z Hamburga zaproponował, żeby załatwić komputer z rzutnikiem – wtedy odpadłaby sprawa załatwiania dostępu do Internetu. Ja z Witkiem wypalimy na CD-romy nasze strony rodzinne, aby chętni mogli oglądnąć je na ścianie dzięki rzutnikowi, wtedy wystarczałby jeden komputer. Potrzebna jest również mała, ale dobra kserokopiarka, aby wszyscy chętni mogli skopiować to co ich będzie interesowało i my, żebyśmy mogli skserować to co będzie potrzebne do dalszych poszukiwań i dokumentowania.
    Omawialiśmy tą sprawę, jeszcze nie wiemy, jak rozwiążemy ten problem, ale będziemy się starać.
  17. Lista osób zaproszonych:

  18. Ks. proboszcz Futomy
    Ks. proboszcz Zręcina
    Ks. Sondej – przyjaciel Krygowskich
    Ks. proboszcz Iwonicza
    Burmistrz Iwonicza
    Kto jeszcze??? Potrzebuję propozycji nazwisk z adresami.
  19. IdentyfikatoryJózek Krygowskiz Brzozowa podjął się wykonania wizytówek, pokazał próbki, wykorzystujemy logo przygotowane przez Elżbietę Krygowską-Butlewską. Przywiózł na spotkanie próbki. Omówiliśmy poprawki. Zadecydowaliśmy, że każda linia będzie miała inny kolor, podobnie jak na poprzednim Zjeździe.
  20. Kto poprowadzi sprawę Stowarzyszenia Rodziny Krygowskich? Proponuję Krystynę Guniewską i Jana Krygowskiego, prawnika z Gorlic – według mnie oboje mają duże doświadczenie w tej materii. Napisałam list do Jana list z prośbą, żeby poprowadził tą sprawę – oczekuję jego odpowiedzi.

  21. Na zebraniu Krysia zgodziła się na to, proponując, żeby i Jerzy Doniec też się wypowiedział w tej sprawie (ma też dużo doświadczenia). Mam nadzieję, że w czasie II Zjazdu do dyskusji na temat Stowarzyszenia Rodu Krygowskich włączy się więcej osób włącznie z Prezesem.
    Zadecydowaliśmy, że w czasie II Zjazdu powołamy tylko zespół założycielski tego Stowarzyszenia, do którego mogą wejść reprezentanci każdej linii rodowej. Wtedy można spokojnie wysłuchać opinii uczestników Zjazdu, dopracować statut stowarzyszenia zgodnie z ich sugestiami, itd. Na początku zjazdubędzie wprowadzenie tematu Stowarzyszenia Rodziny Krgowskich, a na zakończeniu – dyskusja i decyzje, ewentualnie wybór Zespołu Założycielskiego. Czekam na Wasze opinie.
  22. Sprawa zaproszeń do rozesłania w połowie czerwca, najpóźniej do końca czerwca – mogę się tym zająć, gdy ustalimy ostateczny program II Zjazdu i średni koszt udziału na 1 dzień.
  23. Co jeszcze trzeba załatwić na II Zjazd?

  24. Na zebraniu omawialiśmy jeszcze sprawę pieczątki II Zjazdu (z wykorzystaniem logo opracowanego przez Elżbietę Krygowską-Butlewską), konsumpcyjnych bloczków dla uczestników Zjazdu. Krysia zaproponowała kilka osób do pomocy, musimy się jeszcze z nimi skontaktować.
    Jan Mierzwa na pewno nam pomoże.
Krysiu i Józku, czy czegoś nie przeoczyłam? Jeśli tak, to napiszcie jak najszybciej.

Teraz popatrzcie na skorygowany program II Zjazdu Krygowskich i zadecydujmy jaki ma być ostateczny program Zjazdu, żebym mogła wziąć się za opracowanie zaproszenia z programem.