Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy



[18.11.2003 11.00]

Katany, wakizashi, tanto...


Jedną z największych w kraju ekspozycji mieczy samurajów wystawiono w Muzeum Podkarpackim w Krośnie. Zwiedzający mogą obejrzeć ponad 100 eksponatów pochodzących z okresu od XIV do połowy XX wieku.

Wśród zgromadzonych na wystawie mieczy znalazły się długie katany, nieco krótsze wakizashi, tanto o ostrzu sięgającym do 30 cm i najkrótsze z mieczy, około 20-centymetrowe akikushi. Ponadto pokazano broń drzewcową, przypominającą piki lub włócznie, oraz krótkie i cienkie nożyki kozuka noszone przy katanach. Ich rękojeści są bogato inkrustowane złotem i srebrem.

Jeden z komisarzy wystawy, Kazimierz Krygowski, wyjaśnił PAP, że miecze wysokich oficerów z rodów samurajskich miały rękojeść wykonaną z drewna, okrytą skórą z rekina lub płaszczki oraz okręconą jedwabną taśmą. Dodatkowym ozdobnikiem były bardzo małe, złote lub srebrne rzeźby przymocowane do rękojeści miecza, zwane menukami.

Na przełomie XIX i XX stulecia zapotrzebowanie na broń w Japonii znacznie wzrosło i wówczas pracę płatnerzy uzupełniły produkcje maszynowe. Zdobienie broni wyrabianej masowo było jednak znacznie uboższe i tańsze, rękojeść była wykonana z metalu, ale wzór i forma pozostały tradycyjne.

Wystawa pokazuje niezmienność formy i charakteru mieczy samurajskich na przestrzeni około 700 lat. Bogactwo formy tak charakterystyczne dla Japonii przejawia się nie tylko w oprawach samych mieczy, ale także w przedmiotach im towarzyszących - podkreślił Krygowski.

Obok broni samurajów ekspozycja pokazuje m.in. wielobarwne zbroje, wachlarze, kimona, ceramikę, przedmioty z brązu i drzeworyty. Uzupełnieniem są krótkie informacje dotyczące pochodzenia, budowy i zastosowania prezentowanej broni.

Eksponaty przedstawione na wystawie, która potrwa co najmniej do końca roku, pochodzą z prywatnych kolekcji oraz z muzeum z Krakowa i Bytomia.

Źródło: onet.pl

Powrót

Archiwum newsów

Kontakt z eturystyka.com.pl - GG : 1476868     Nasza oferta      O nas     Reklama     Regulamin  
©2002-2004 eturystyka.com.pl
info@eturystyka.com.pl