Data: Fri, 1 Aug 2003 10:00:04 +0100 
     Od: "Maria Krygowska-Doniec" <Maria.Krygowska-Doniec@ifj.edu.pl> 
     Do: "pudlocki" <tomaszpudlocki@hoga.pl>
     Temat: Re: Tomek w eterze 
                                                                         
     Witaj!
     bardzo dziekuje za interesujaca odpowiedz. Ciesze sie z zamiaru zorganizowania konferencji poswieconej prof. Zdzislawowi Krygowskiemu. 
     Mam nadzieje (nie tylko ja), ze dzieki naszej wspolpracy dowiemy sie nowych szczegolow z zycia profesora. 
     Profesor reprezentowal linie wadowicka, a ja - linie futomska. Obie te linie sa spokrewnione ze soba - a w jaki sposob - jeszcze tego nie wiemy. Wiemy tylko o tym, ze w rodzinach z mojej linii przechowaly sie zdjecia z linii wadowickiej, poza tym dzieci rzezbiarza Kazimierza Krygowskiego z Blazowej korzystaly z goscinnosci Antoniego Krygowskiego, ktory przeniosl sie z Wadowic do Krakowa.
     Moim prapradziadkiem byl Walenty Krygowski z Futomy, a dziadkiem profesora Zdzislawa byl Kasper Krygowski - organista w Harcie. Prawdopodobnie Kasper i Walenty byli bracmi, albo kuzynami - musimy to sprawdzic. Nie wiemy jeszcze gdzie sie urodzili Walenty i Kasper, ale  mam nadzieje, ze znajdziemy to.
     Jesli chcesz ogladac strone Stowarzyszenia Rodu Krygowskich, ktora jest ogolnie dostepna, to zapraszam (http://www.krygowscy.res.pl/).
     Jesli chodzi o zyciorys Antoniego, to podaje:

     Krygowski Antoni 

       Urodził sie w r. 1824. Z wykształcenia był matematykiem i pracował wcześniej w Tarnopolu, w Tarnowie i we Lwowie. Wskazują na to tytuły prac matematycznych, lata i miejscowości ich wydania oraz  miejsce urodzenia jego synów - Stanisława i Zdzisława (Polski Słownik Biograficzny, t. 15). Dyrektorem    gimnazjum w Wadowicach został mianowany 11.XI.1876 r., a funkcję tą objął 20.XII.1976 tegoż roku. Uczył matematyki i fizyki. Był członkiem Rady Szkolnej Okręgowej (1876-86), prezesem Towarzystwa Bursy  Gimnazjalnej (1880-81), członkiem Towarzystwa Przyrodniczego im. Kopernika we Lwowie i Towarzystwa dla Wsparcia Wdów i Sierot po Nauczycielach Szkół Gimnazjalnych i Realnych w Pradze. W latach 1879-86 chorował na kataraktę i z tego powodu kilkakrotnie korzystał z urlopów. Zastępowali go wtedy: dr W. Kosiński (1879-1880), T. Dziama (1881-82), M. Frąckiewicz (od 1882 r.). Rada Szkolna Krajowa zezwoliła również (reskryptem z dnia 30.XII.1982 r.), aby z powodu choroby oczu  przy pisaniu wyręczał się jednym z nauczycieli,  a w roku 1883 zwolniła z obowiązku wykładania. Nie uczył dwa i pół lat (do 7.III.1886). 
       Po dziesięciu latach pracy w Wadowicach przeszedł z dniem 21.I.1887 r. na emeryturę. Zmarł w 1904 i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 
       Synowie dyrektora: Zdzislaw, Kazimierz i Stanisław  byli absolwentami wadowickiego Gimnazjum, Zdzisław, uczniem kl. I-V. Stanisław - to ojciec Władysława Krygowskiego, autora znanych przewodników turystycznych, artykułów i książek, działacza PTT, redaktora  "Wierchów". Zdzisław był profesorem matematyki. A. Krygowskiego wspomina dwukrotnie S. Witkowski w artykule  "Gimnazjum wadowickie pół wieku temu" (1939).

L i t.: Gustaw Studnicki,  "Pierwsza wśród równych. Dzieje Gimnazjum i Liceum w Wadowicach", Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej, Wadowice 1991. 

     Trzymaj sie
     Maria