CZY FUTOMA BYŁA GMINĄ?
Futoma do I wojny światowej przechodziła różne zależności: terytorialne, administracyjne i sądownicze. Do roku 1848, tj. do uwłaszczenia, wieś należąca do klucza jako własność prywatna dziedzica podlegała dworowi i pełna władza należała do właściciela; jedynie terytorialnie należała do Ziemi Rzeszowskiej. Po uwłaszczeniu i usamodzielnieniu się wsi oraz po reformie austriackiej, kiedy nastąpił nowy podział administracyjny, podległość zmieniała się zależnie od tego, gdzie znajdował się urząd terytorialny - cyrkuł: w latach 1848-1862; 1890-1914-w Rzeszowie; 1862-1880 - w Sanoku; 1880-1890 - w Strzyżowie. Wobec tego wszystkiego sprawy administracyjne i wojskowe były załatwiane w cyrkułach, nawet wtedy, gdy administracja przeszła całkowicie w ręce polskie. Sprawy sądownicze, łącznie z katastrami. należały natomiast do Sądu Grodzkiego w Tyczynie. Podatki, wyznaczanie rekruta i wart nocnych, utrzymanie porządku we wsi, wyznaczanie podwód należało już do obowiązków wójta. Aby ułatwić załatwianie tych wszystkich spraw, podnieść rangę urzędu i ważność osoby urzędowej, wybudowano w 1902 r. w pobliżu kościoła budynek zwany kancelarią. W kancelarii odbywały się posiedzenia członków rady gminnej oraz ogólne zebrania gromadzkie. W tym budynku znajdował się również tymczasowy areszt, chociaż w nim nikt prawdopodobnie nigdy nie siedział.
Tradycje wsi samorządowych w Małopolscc sięgają osadnictwa na prawie magdeburskim. Lokacja wsi na tym prawie dała jej zasadźcy - sołtysowi - bardzo realne uprawnienia adrninistracyjno-sądowe. Pan feudalny udzielił mu pełnej i wszechstronnej władzy wydawania wyroków na drodze sądowej, skazywania, karania zgodnie z tym, czego wymagało prawo niemieckie w sprawach karnych, wyroków śmierci i wszelkich innych. Oprócz tych uprawnień otrzymał on liczne przywileje finansowe. Zobowiązany był natomiast również pewnymi obowiązkami z racji nadania powyższych (pierwszy znany z dokumentów z 1439 r. sołtys z Futomy szlachcic Piotr Sołecki za nadania i sołectwo winien brać udział z łukiem w wyprawie wojennej na koniu wartości 3 grzywien).
Nieznane są dalsze losy sołectwa w Futomie. Zapewne następcy pierwszego sołtysa podzielili los ogółu sołtysów i sołectwo zostało wykupione przez właściciela wsi w trakcie organizacji folwarku pańszczyźnianego. Na chłopów nałożono obowiązek odrabiania pańszczyzny jak również inne obowiązki w postaci przymusu oraz podatek państwowy, tj. podymne (do tego dochodziły jeszcze świadczenia na rzecz parafii). W tej pańszczyźnianej społeczności wiejskiej sądowo-administracyjną rolę sołtysa przejmują powoli, począwszy od końca XVI w., sędziowie, stojący na czele gromady. Gromada zastępowała pana feudalnego przez zaprzysiężenie mu posłuszeństwa. Spełniała różnorodne funkcje, gdyż: sądziła przestępców, godziła zwaśnione strony, decydowała, które z dzieci ma objąć gospodarstwo po ojcu (obowiązywało prawo zabraniające działów rodzinnych), kontrolowała wypełnianie powinności, wystawiała świadectwo moralności. Na dorocznych rugach (sądy) członkowie gromady mówili, co każdy wiedział na drugiego. Wszystkie sprawy rozstrzygane były kolegialnie przy współudziale ławników, czyli braci z gromady. Gromada była wygodnym instrumentem w rękach feudałów, szczególnie po wprowadzeniu odpowiedzialności zbiorowej gromady za płatności podatków państwowych. Sama groźba egzekucji przez komisarza na wsi powodowała, że każdy członek tej społeczności, a szczególnie sędzia, pilnował, aby każdy tan był obsadzony i należycie zagospodarowany. Osoby źle gospodarujące i zalegające z powinnościami (np. z powodu pijaństwa) mogły być decyzją gromady usunięte w inne, gorsze miejsce.
W miarę rozwoju ustroju feudalnego uprawnienia samorządów były stopniowo ograniczane, aż w końcu działały one w zasadzie jako organy w pełni dyspozycyjne wobec dominium, nie mając własnej samodzielności. Sytuacja zmieniła się po uwłaszczeniu, zwłaszcza po roku 1862, kiedy weszła w życie ustawa określająca ustrój gminy. Uznano za nie te wsie, które uzyskały status jednostek administracyjnych już wcześniej, na mocy ustawy z 1784 r. W praktyce oznaczało to, że niemal każda wieś stanowiła gminę. Dlatego też od połowy XVIII w. urząd stojący na czele gromady coraz częściej określa się mianem wójta. W 1787 r. wójtem futomskim był Wawrzyniec Indyk, a przysiężnymi Łukasz Pępek i Wojciech Krzyk.
Po pierwszym rozbiorze Błażowa z całym dominium błażowskim znalazła się w austriackim zaborze. Nie zmieniło to początkowo położenia samych chłopów, a nawet je nieco poprawiło, dając im prawo odwoływania się do urzędów i sądów państwowych i znosząc niektóre przymusy. Pod względem materialnym położenie to uległo dalszemu pogorszeniu, m. in. wskutek opłat rodzinnych. Z biegiem czasu przepis o niepodzielności przestał funkcjonować (XIX w.) i gospodarstwa chłopskie szybko uległy rozdrobnieniu. Na czele gromady nadal stał wójt, wyznaczony przez właściciela dominium spośród trzech kandydatów, przedstawionych mu przez gromadę i wybierani przez nią przysiężni. Zarówno wójt jak i przysięgli składali zwierzchności przysięgę wierności i „sumiennego sądzenia". Z drugiej strony jako członkowie wiejskiego samorządu cieszyli się ulgami od powszechnych powinności, „które gospodarze kolejno odpracować powinni", a więc „od struży nocnej od przewodnictwa żolnierzów, od transportowania złoczyńców i tułaczów, od wysyłania w interesach zwierzchności dworskiej do cyrkułu itp".
Do kompetencji tego wiejskiego samorządu należało rozstrzyganie sporów między poddanymi, zanim sprawa dotarła do zwierzchności dworskiej oraz obowiązek zarządzania majątkiem gromadzkim, który jednak podlegał ścisłej kontroli władzy dominialnej. Po roku 1848, uwłaszczeniu chłopów i zniesieniu pańszczyzny, władze austriackie zreorganizowały administrację. Skasowano władzę administracyjno-dominialną, a na to miejsce powołano powiaty, którym podlegały gminy. Każda wieś została gminą z wójtem na czele, a obszary dworskie stały się odrębnymi jednostkami administracyjnymi. Ten podział (z małymi zmianami) utrzymał się do końca 1918 r., czyli do końca istnienia Austro-Węgier. W wyborach do rad gminnych prawo głosu przysługiwało osobom opłacającym podatki bezpośrednie oraz bez względu na podatki posiadającym tzw. cenzus inteligencji (wykształcenie minimum średnie).
Ludność gminy uprawniona do głosowania podzielona była w zależności od wielkości gminy na dwie lub trzy grupy, zaczynając od wyżej opodatkowanych, tak jednakże, aby na każdą grupę przypadła 1/3 sumy podatków (opłaconej) na terenie danej gminy. Każda z tych grup wybierała część gminnej rady. Ta spośród siebie wybierała wójta i przysiężnych, a także w razie potrzeby urzędników gminnych. Wójt podlegał bezpośrednio władzom powiatowym.
PIECZĘCIE GMINY FUTOMA
Uległ zmianie sposób wyłaniania władz gminnych, całkowicie uległa zmianie ich władza zwierzchnia, natomiast zakres kompetencji nowych władz uległ tylko częściowym zmianom. Obowiązkiem władz gminnych było rozstrzygnięcie sporów gruntowych, rodzinno-majątkowych, wydawanie wszelkiego rodzaju dokumentów, ich zatwierdzanie, opiniowanie. Do dokumentów takich można zaliczyć dwa złączone, tj. świadectwo moralności czy prośbę reklamacyjną do wojska. Do urzędu lego należało zbieranie i odprowadzanie podatków państwowych, dbałość o oświatę we wsi, jakość dróg itp. Władza ta miała do dyspozycji skromny fundusz gminny. Sprawy karne przejęły sądy okręgowe, obwodowe i policja państwowa, funkcjonująca w hierarchii władz samorządu austriackiego. Możliwości działalności samorządu wiejskiego ograniczone byty bardzo skromnymi funduszami i biurokratyzmem urzędniczym.
W związku z usamodzielnieniem się gmin od dominium powstała konieczność prowadzenia korespondencji, najczęściej w sprawach dotyczących mieszkańców danej wsi. Były to zaświadczenia o tzw. przynależności do gminy oraz o stanie majątkowym, a także korespondencja w sprawach wojskowych, czy między starostwem a gminą. Większość pism, aczkolwiek nie wszystkie, była sygnowana pieczęciami. W sytuacji, gdy znajomość pisma była mało rozpowszechniona, pieczęć była znakiem, który uwiarygodniał dokument. W Dziale Historycznym Muzeum Okręgowego w Rzeszowie znajduje się pokaźna kolekcja tłoków pieczętnych oraz dokumentów sygnowanych pieczęciami samorządów. Tłoki wykonane zostały stosunkowo prostą techniką, a rysunek i liternictwo nie są zbyt wprawne. Ponadto niektóre pieczęcie są znacznie zniszczone, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia odczytanie pełnej treści. W warunkach wiejskich tego typu pieczęcie często odciskano, pokrywając tłok kopciem świecy; stąd nic zawsze odciski byty czytelne. Między innymi znajdują się pieczęcie Urzędu Gminy w Futomie.
* Pieczęć okrągła, średnica 30 mm, relief wypukły. Obok zewnętrzny liniowy podwójny. Napis w polu otokowym dwuczęściowy, w górnej połowie: Zwierzchność Gminy, w dolnej Fuio-ma. Pole centralne nie wyodrębnione. Godło umieszczone w polu centralnym przedstawia motyw roślinny. Tłok mosiężny z I ćw. XX w.
* Pieczęć wypukła, relief wypukły. Obok zewnętrzny liniowy. Napis w polu otokowym w trzech rzędach poziomo: Pieczęć Gminy Futoma. Pieczęć na dokumencie z 1885 r. z podpisem wójta Futomy Jana Krygowskiego.
Z lat wcześniejszych w Centralnym Archiwum Historycznym we Lwowie, stanowiącym kontynuację Archiwum Krajowego czasów galicyjskich i tzw. archiwum bernardyńskiego jest zachowany jeden tom dokumentacji Gromadzkiego Urzędu Wsi Futoma.
Bibliografia Zielecki A.: Z dziejów Tyczyna i regionu, Tyczyn 1998
Marek Pępek