Kraczkowski wątek w życiu i twórczości malarza Zbigniewa Jana Krygowskiego

Zbigniew_jan_krygowskiFragment listu od Jana Krygowskiego z Rzeszowa  – syna wybitnego malarza Zbigniewa Jana Krygowskiego.

Moi Rodzice, a szczególnie moja Mama, bardzo ciepło wspominali pobyt w Kraczkowej podczas niemieckiej okupacji. W Kraczkowej urodziła się moja siostra Wandzia – więc jest Kraczkowianką.

Mojemu Ojcu w pracach przy wystroju kościoła pomagał też stryj Bogumił. Pracę i pobyt w Kraczkowej podczas okupacji niemieckiej opisał mój Tato w swoich wspomnieniach. Zamieścimy to w albumie, który będzie wydany z okazji 110-tej rocznicy urodzin i wystawy malarstwa Zbigniewa Krygowskiego w Pałacu Sztuki w Krakowie na Placu Szczepańskim 4, której wernisaż odbędzie się 16.10.2014 o godz. 17-tej. Wystawa będzie czynna do 9-go listopada. Przed otwarciem wystawy będzie Msza św. w kościele św. Anny o godz. 13-tej.

Przedstawiam niżej książeczkę, którą opracowała p. Genowefa Kisałowa z okazji 100-lecia kościoła parafialnego w Kraczkowej k/Łańcuta.

Okładka książki: "Kościół parafialny pw. św. Mikołaja Biskupa w Kraczkowej w latach 1913-2013" (1.1 MB)

Tylna okładka książki o kościele w Kraczkowej z informacją o jej autorce. (1.5 MB)

Fragmenty książki związane z opisem prac Zbigniewa Jana Krygowskiego wykonanych w Kraczkowej.

str. 28 (839.1 KB)

str. 29 (982.3 KB)

str. 30 (1.2 MB)

str. 31 (1.0 MB)

str. 32 (846.5 KB)

Skrócona biografia Zbigniewa Jana Krygowskiego (fragment artykułu Amelii Niewiadomskiej w tygodniku Niedziela 49/2004)

Artysta urodził się w 1904 r. w Błażowej, zmarł w 1992 r. w Rzeszowie. Talent artystyczny wyniósł z pracowni swojego ojca Kazimierza i rozwijał go przez kolejne lata edukacji plastycznej. Rozpoczynał ją w Zakopanem w 1925 r. Następnie uczył się w Poznaniu. Talent malarski otworzył mu drogę dalszego kształcenia w Paryżu. Jego edukacja przebiegała pod kierunkiem kolorystów, jednak nigdy za kolorystę się nie uważał. Za najważniejszą uznawał postać ludzką. Charakterystycznym dla malarstwa Zbigniewa Krygowskiego tematem przewodnim był pejzaż, a zwłaszcza krajobraz stron rodzinnych. W 1934 r. powrócił do kraju. Drogę artystyczną rozpoczął udziałem we wspólnej z bratem Zdzisławem wystawie malarstwa i projektów witrażowych w Muzeum Przemysłowym w Rzeszowie. Zbigniew Krygowski był współzałożycielem nieoficjalnego Związku Młodych Plastyków „Pazdur”. Wykonał prace plastyczne dla organizowanego przez Franciszka Kotulę Muzeum Miejskiego. Jako scenograf (czasem reżyser) współtworzył amatorskie przedstawienia teatralne. Pierwszy rok okupacji artysta spędził w Kraczkowej. Rzeźbił tam wyposażenie kościoła parafialnego (ołtarze, ambona etc). Wykonywał też pojedyncze rzeźby dla kościołów w Mazurach, Izdebkach i cały wystrój w Błażowej. Zdolności rzeźbiarskie umożliwiały mu finansowe przeżycie tego najtrudniejszego okresu. Od lipca 1940 r. był Krygowski członkiem Armii Krajowej. Do jego konspiracyjnej twórczości artystycznej należą drzeworyty sztorcowe gazetki Na Posterunku.
W okresie powojennym pełnił Zbigniew Krygowski funkcję prezesa Rzeszowskiego Związku Artystów Plastyków, a także Okręgu ZPAP w Rzeszowie. W 1975 r. nadano mu Srebrny Krzyż Zasługi, a w rok później Złotą Odznakę ZPAP. W 1991 r. otrzymał nagrodę Wojewody Rzeszowskiego za wybitne osiągnięcia twórcze. Warto dodać, iż Krygowski był twórcą figur w ołtarzach wielu kościołów naszej diecezji, m.in.: w Budach Głogowskich, Rudnej Wielkiej i Trzcianie.
Jak wspomina inż. Jan Krygowski, jego ojciec był również prekursorem fotografii na zamieszkałych przez siebie terenach. Malarstwo, które najbardziej ukochał, prawdopodobnie uratowało mu życie. W 1944 r., tuż przed wejściem Armii Czerwonej, do jego pracowni wszedł Niemiec. Palcem pokazał obrazy, które mu się spodobały i … zabrał je ze sobą.

Informacje o Maria Krygowska-Doniec

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rodu Krygowskich

Możliwość komentowania jest wyłączona.